Visszafordítható

Visszafordítható

A Klímaváltozás ellen egyedül?

Az eső egyetlen cseppel kezdődik.

2020. február 12. - Opti1

A mostani rész tartalmából:
1.       Mi a klímavészhelyzet
2.       Hogyan motiválom magam, egy ekkora problémával szemben? 
3.      
Hogyan gondolok a saját hatásomra?
4.       Mi most a legfontosabb feladat?

 Mit értek klímavészhelyzet alatt?

Lehet, hogy már hallottál róla, hogy összesen 12 évünk van (2018 január 1-jei számítás szerint) arra, hogy a karbon kibocsájtásunkat a felére csökkentsük, azzal azonban már kevesen vannak tisztában, hogy 50 % esélyünk van arra, hogy 1,5 fok alatt tartsuk a globális felmelegedést az iparosodás előtti szinthez képest. Ez a jelenleg elérhető legfrissebb kutatások szerinti eredmény, ami nem tartalmazza a nem lineáris változókat, mint például az előre nem látható intenzitással fellépő metángáz-szivárgást, ami a sarkvidéki permafroszt (állandóan fagyos terület) gyors olvadásából adódhat.

 

De miért is olyan fontos, hogy a 1,5 fok alatt tartsuk a melegedést? Mert az az, amit az egyesült tudomány meghatározott ahhoz, hogy elkerüljük a klíma destabilizációját, azaz, hogy olyan láncreakciók induljanak meg, amelyekre nekünk, embereknek már nincs hatásunk. Ez azt jelenti, hogy az üvegházhatás öngerjesztő folyamattá válik, a hőmérséklet-emelkedés megállíthatatlan módon folytatódik, és nem fogjuk tudni szinten tartani…

 

A kutatások és elemzések szerint már csak 420 gigatonna (2018 január 1-jei adat) CO2 maradt abból a széndioxid-mennyiségből, aminek elérése esetén elérjük az inflexiós pontot. Természetesen ez a szám mára már jelentősen kevesebb. Évente nagyjából 42 gigatonna CO2-t használunk fel, most azonban az ausztráliai erdőtűz is jelentős mennyiséget hozzáadott ehhez. A mai kibocsájtási szinttel a megmaradt mennyiség 8 és fél év alatt elfogy. Ez az adat nem az én véleményem, és nem is valakinek a véleménye, vagy politikai nézet. Ez a legfrissebb elérhető kutatási eredmény.

 Ez az emberiség eddigi legnagyobb kihívása, méghozzá azért, mert a népesség mára majdnem elérte a 8 milliárdot, és csak teljes összefogással sikerülhet megállítani a felmelegedés fokozódását.
Erre nagyjából 8 évünk maradt.

Ez volt a rossz hír, ami sajnos igaz, de ha nem hiszed, olvass utána! A jó hír viszont az, hogy 8 év egy ember életében sok idő, és nagyon sok dolgot tehet, amivel óriási változás érhető el.

Honnan tudom, hogy számít, amit én teszek?

Hogyan motiválom magam?

1.       Elfogadtam, hogy KLÍMAVÉSZHELYZET van!. Ez az első lépés!

2.       Én tenni szeretnék, de nem akarom, hogy rám omoljon, lehúzzon ez az egész, ezért a következőképpen gondolkodom:  

a.       Én, mint egyén, igen is nagyon sokat tehetek, változtathatok, hogy minimalizáljam a CO2 kibocsájtásomat (az első lépésekről a következő bejegyzésemben olvashatsz)

b.       Arra gondolok, hogy ha én változtatok valamin, akkor az hatással lesz a körülöttem élőkre is. Először a hozzám legközelebb állókra, az ismerősökre, aztán az ismerőseim közeli hozzátartozóira, stb…
Egy ember hatása óriási lehet, főleg, ha mások is elhiszik, felfogják az ügy sürgősségét, és tenni akarnak majd.

c.       Arra gondolok, hogy ha valamiről beszélnek az nagyon gyorsan terjed (pokémon go, tamagocsi, gangman style stb.), így a felismerés után robbanásszerűen fog jönni a változás.

d.       Cselekedeteim hatására gondolok. Jelenleg például a legtöbb cég a vizeket, üdítőket egyszer használatos műanyag palackba hozza forgalomba, ami óriási mennyiségű szemetet eredményez. Ha Én, mint magánember, nem veszem meg ezeket a termékeket, akkor az jövedelemkiesést eredményez a cégnek. Itt mondhatjuk azt, hogy túl kicsi vagyok én ahhoz, hogy hatással legyek a nagy cégekre, nem számít egy ember cselekedete. De ez nem igaz! Ha sok ember mond nemet, akkor a cég meg fogja nézni, hogy mi okozza a vásárlás visszaesését, és kénytelen lesz változtatni, különben tönkre megy.

e.       Arra gondolok, hogy milyen jó, hogy ÉN tudok tenni azért, hogy megállítsam, sőt visszafordítsam a folyamatot, hiszen igen kevés az idő, de van még 8 évünk. Nem kell tétlenül ülnöm, és választhatom azt, hogy inkább cselekszem, és minden egyes tettemmel, ami az üvegházhatású gázok kibocsájtását csökkenti, jobban érzem magam. Elviselhetetlen lenne számomra, ha elhinném, hogy nem tehetek semmit.

Mi most a legfontosabb feladat?

Természetesen a tájékoztatás, az hogy beszéljünk a klíma válságról.

Muszáj, hogy minél több ember felismerje a helyzet súlyát, és hogy tisztában legyen a részletekkel, a nem cselekvés következményeivel. Meg kell értenie mindenkinek, hogy igenis tud tenni a klímaváltozás ellen, mert MOST MÉG VISSZAFORDÍTHATÓ a folyamat!

Hogyan tudod tájékoztatni az embereket?

Például azzal, hogy megosztod ezt a blogbejegyzést a közeli hozzátartozóiddal, vagy akivel csak akarod.

Tájékozódsz a témában minél jobban, és minél több embernek beszélsz róla.

1.      Nálam a Hülyeség kora című  filmnek óriási hatása volt. Ha még nem láttad nézd meg, és küld tovább ismerőseidnek  

2.       Greta Tunberg nevét már hallottad?  Ő a 13 éves kora óta klímatüntetéseket szervező aktivista, aki azért nem jár iskolába, mert úgy gondolja a tüntetéssekkel tudja, elérni, hogy legyen jövője. Ide kattintva tudod megnézni egyik beszédét

 Forrás: Greta Tunberg

A következő rész tartalmából:

Egy gyűjtemény magyar és egyéb blogokról, ahonnan tájékozódhatsz, és felkészülhetsz a barátaiddal folytatott beszélgetésekre.  

Néhány olyan dolog, amit azonnal megtehetsz, hogy kisebb legyen az ökológiai lábnyomod, a CO2 kibocsájtásod

A bejegyzés trackback címe:

https://visszafordithato.blog.hu/api/trackback/id/tr3315471778

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása